Medycyna wschodu znana jest od tysięcy lat. Przez ten czas wielokrotnie metody te modyfikowano i unowocześniano, by pozwalały jak najlepiej sprostać wymaganiom współczesności. Dziś renomowane gabinety medycyny chińskiej pomagają ludziom w zwalczaniu rozmaitych dolegliwości. Jednym z najpopularniejszych zabiegów jest akupunktura – w tym także akupunktura głowy – która w nieinwazyjny sposób, za pomocą jednorazowych igieł, pozwala na stymulowanie układu nerwowego i ulgę w bólu.
Akupunktura i akupresura – podobieństwa i różnice
Obie metody oryginalnie wywodzą się z Chin i opierają się na przekonaniu, że poprzez stymulowanie odpowiednich obszarów na ciele, jesteśmy w stanie uleczyć odpowiadające im organy wewnętrzne. Zarówno akupunktura, jak i akupresura silnie bazują na sieci połączeń nerwowych, które odpowiednio (poprzez igłę lub ucisk czy głaskanie) pobudzone, mają dobroczynny wpływ na samopoczucie i zdrowie całego organizmu.
Jak wygląda zabieg akupresury? Jest on często połączony z masażem chińskim, który dodatkowo rozluźnia i pozwala na pozbycie się stresu. W zależności od dolegliwości, uciskać należy odpowiednio chore lub bolesne miejsca. Ucisk trwa od 1 do 2 minut, a miejsca dotyka się kciukiem lub palcem wskazującym, przyłożonym prostopadle. Nacisk jest raczej delikatny, jednak lekki ból występujący bezpośrednio w jego okolicy.
Czym zatem różni się akupresura od akupunktury? Przede wszystkim narzędziem! Stymulacja w zabiegu akupunktury odbywa się nie poprzez ucisk, ale dzięki wkłuciom specjalnych igieł w określone punkty na ciele, które to odpowiadają poszczególnym organom wewnętrznym. Do zabiegu używa się sterylnych igieł jednorazowych, najczęściej o grubości 0,25 mm i długości od 4 do 10 cm.
Akupresura jest szczególnie polecana osobom cierpiącym na wszelkiego rodzaju zaburzenia psychiczne i stany depresyjne. Metoda ta została wpisana na listę WHO i jest skuteczna w leczeniu astmy, alergii, migren czy chorób układu pokarmowego. Akupunktura z kolei idealnie sprawdzi się jako terapia osób cierpiących na zaburzenia nerwów, korzeni nerwowych i splotów, choroby kręgosłupa, stany po udarach mózgu czy bóle nieznanego pochodzenia.
Gdzie można wykonać zabieg?
Zabiegi akupunktury wykonywane są w wielu gabinetach. Konieczne jednak jest, by wybrać zaufane miejsce, które zatrudnia specjalistów i używa najwyższej jakości jednorazowych igieł.
Do wyleczenia niektórych dolegliwości niezbędne jest wielokrotne odwiedzenie placówki, zatem dobrze, by było to miejsce, w którym dobrze się czujemy.
Kwestia akupresury zdaję się być nieco łatwiejsza. Zazwyczaj zabiegi wykonywane są w tych samych miejscach, co akupunktura. W Internecie znaleźć jednak można szereg akcesoriów umożliwiających wykonanie akupresury w domowym zaciszu. Najczęściej są to specjalne maty czy poduszki z kolcami, ale również specjalne kapcie czy wkładki stymulujące odpowiednie punkty zlokalizowane na stopie.
Z racji, że obie metody należy poprzedzić szczegółowym wywiadem, najlepszym wyborem zawsze będzie wykonanie zabiegu przez osoby wyspecjalizowane, w renomowanym gabinecie. Z pewnością zwiększy to skuteczność terapii i zapobiegnie wszelkim efektom niepożądanym.