Czym jest migrena?
Migrena to przewlekła choroba, którą charakteryzują silne i nagłe napady bólu głowy. Zdarza się, że towarzysza jej też inne objawy: mdłości, światłowstręt czy łzawienie oczu. Skąd się bierze migrena? Czynniki, które odpowiadają za powstawanie bólu nie zostały do końca poznane. Obserwacja pacjentów zmagających się z chorobą pozwala jednak przypuszczać, że podłoże migreny jest bardzo złożone – najczęściej związane z dziedziczeniem oraz czynnikami środowiskowymi.
Migrena – objawy
Podstawowym objawem migreny są przede wszystkim silne bóle głowy – zlokalizowane najczęściej z jednej strony, za gałką oczną. Ból ma charakter narastający – nasila się z godziny na godzinę – oraz pulsujący. Poza dolegliwościami bólowymi, chory może doświadczać także: nudności, wymiotów, nadwrażliwości na światło, dźwięk i zapach, łzawienia oczu czy zaburzeń wegetatywnych, wynikających z nieprawidłowej funkcji autonomicznego układu nerwowego.
Migrena jest nierówna i nieprzewidywalna. Zdarza się, że bój jest jednostronny przy jednym z ataków, a obustronny przy kolejnym. Możliwe, że chory odczuwa dyskomfort w konkretnej lokalizacji przy wielu atakach, a raz zdarzy się, że ból będzie obejmował zupełnie inną sferę.
Migrena może przebiegać nawet w 4 okresach epizodycznych.
- Okres zapowiadający – pojawia się na kilka godzin lub nawet kilka dni przed migreną. Przejawia się zazwyczaj spadkiem nastroju, drażliwością i niewielką nadwrażliwością na niektóre z bodźców.
- Aura – zespół objawów pojawiających się bezpośrednio przed napadem bólowym.
- Napad migreny – czyli silne odczuwanie bólu.
- Okres postdromalny – dolegliwości pojawiają się tuż po ustąpieniu bólu głowy, najczęściej obejmują uczucie dyskomfortu, w miejscu, w którym wcześniej zlokalizowany był ból oraz osłabienie i silne zmęczenie.
Niektóre czynniki mogą przyczynić się do powstania bólu lub nasilić objawy już trwającej migreny.
Należą do nich najczęściej:
- silny stres,
- zmiany hormonalne (wywołane leczeniem, zbliżającą się miesiączką czy ciążą),
- pozostawanie na czczo, ograniczanie jedzenia,
- zmiany związane z pogodą,
- zmiany rytmu snu,
- silny zapach perfum,
- ból karku,
- intensywne światło,
- alkohol( w szczególności czerwone wino).
Akupunktura na migrenę
Okazuje się, że poza farmakologią, w walce z bólem pomaga także akupunktura. Na migrenę skutecznie pomogą zatem regularne zabiegi z wykorzystaniem sterylnych igieł. Pamiętajmy, że jak na razie nie jesteśmy w stanie migreny wyleczyć – zarówno farmakologia, jak i akupresura czy akupunktura mają na celu jedynie złagodzenie bólu oraz zmniejszenie częstotliwości napadów.
Według najnowszych badań, połączenie farmakologii oraz medycyny chińskiej pozwala zmniejszyć liczbę ataków migrenowych o połowę oraz znacząco poprawia komfort życia chorych. Zgodnie z rekomendacją The Cochrane Library , akupunktura na migrenę jest skuteczna tak samo jak profilaktycznie stosowana farmakologia. Dodatkowo, zabieg nie daje żadnych efektów ubocznych, a chory lepiej reaguje na leki.
Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj nasz inny wpis – Czym jest akupunktura?