Spis treści:
- Czym jest stres?
- Przyczyny stresu
- Czy stres jest potrzebny?
- Jak radzić sobie ze stresem?
- Pozytywne myślenie kluczem do sukcesu?
Jak donosi pismo Experimental Biology and Medicine, z prowadzonych badań wprost wynika, że akupunktura jest w stanie znacznie obniżyć poziom neuroprzekaźnika, który ludzki organizm wydziela pod wpływem stresu. Okazuje się więc, że medycyna chińska jest skuteczna nie tylko w leczeniu chorób układu nerwowego i dolegliwości bólowych kręgosłupa, ale także pozwala zwalczyć przewlekły stres.
Czym jest stres?
Stres najprościej zdefiniować można jako reakcję organizmu na zdarzenia, które zakłócają jego równowagę. Medycyna chińska bazuje na harmonii i powiązaniach konkretnych punktów na ciele z danym organem wewnętrznym, dlatego coraz popularniejszym zabiegiem stosowanym w naturalnym leczeniu staje się akupunktura na stres.
Przyczyny stresu
Przyczyny można podzielić na trzy grupy: codzienne utrapienia, stresory poważne i stresory katastrofalne. Właściwe określenie, z którym rodzajem mamy do czynienia, pozwala nam na jego łagodzenie. Warto jednak pamiętać, że stresowi nie zawsze towarzyszy negatywne wydarzenie. Sytuacją zaburzającą równowagę może być zbliżająca się randka, upragniony awans, ślub, duża wygrana czy narodziny dziecka. Wśród badaczy pojawia się także podział na stres negatywny, z którym należy walczyć i szukać sposobów na jego łagodzenie oraz stres pozytywny, którego zadaniem jest nas motywować.
Czy stres jest potrzebny?
Zanim zaczniemy się zastanawiać, jak walczyć ze stresem, warto zastanowić się, po co nam w ogóle stres. Jego istnienie warto tłumaczyć ewolucją. Pozytywny stres pozwala na szybką mobilizację organizmu i zagwarantowanie przeżycia. Niegdyś to właśnie stres pozwalał ludziom na podjęcie walki z groźnym zwierzęciem czy ucieczkę. W dzisiejszych czasach, ludzki organizm w swoisty sposób „nadużywa” owej mobilizacji, podczas gdy my raczej nie musimy się mierzyć z dziką zwierzyną… Organizm będący stale w „pełnej mobilizacji” (czytaj stresie) szybciej się męczy, jest bardziej podatny na zachorowania, a jego ogólne funkcjonowanie jest gorsze.
Jak radzić sobie ze stresem?
Sposobów na zwalczenie stresu jest wiele. Od konwencjonalnych, dostępnych zarówno na receptę, jak i bez, leków, po te nieco bardziej wyszukane – odpowiednia aktywność fizyczna czy medytacja. Okazuje się, że z pomocą przychodzi także akupunktura. Na stres pomogą zatem systematyczne sesje nakłuwań, których skuteczność widoczna jest także po zakończeniu serii zabiegów. Badania przeprowadzone na szczurach dowodzą, że dzięki akupunkturze udaje się zredukować bieżący stres do zera oraz ochronić się przed jego dalszym, negatywnym wpływem. Na co jeszcze pomaga akupunktura? Pozwala na usystematyzowanie pracy układu nerwowego, bóle kręgosłupa i rozmaite dolegliwości bólowe, które także mają wpływ na nasze samopoczucie psychiczne i mogą zwiększać codzienny poziom stresu.
Pozytywne myślenie kluczem do sukcesu?
Pamiętaj, że podświadomość odgrywa olbrzymią rolę w postrzeganiu świata i rzeczywistości. Jeśli negatywnie nastawiasz się do wszelkich podejmowanych działań i będziesz skupiał się jedynie na minusach, trudno o upragniony spokój ducha. Spróbuj medytacji, relaksacyjnych masaży lub aktywności fizycznej, która pozwoli Ci zachować „czystą głowę” i rozładować negatywne emocje. Znajdź swój sposób skutecznej walki ze stresem!
Rozważasz skorzystanie z akupunktury, ale nie wiesz, na czym polega zabieg? Dowiedz się, czym jest akupunktura i poznaj moc naturalnej medycyny chińskiej.