Jesień i wiosna to czas, kiedy szczególnie jesteśmy narażeni na przeziębienia. Jedną z częstszych chorób w tym okresie jest zapalenie zatok. Najlepszym rozwiązaniem według lekarzy, jest zastosowanie antybiotyku, który zwalcza zapalenie, ale przy tym niszczy nasz organizm. Przez takie podejście, ludzie zaczęli szukać innych sposobów na kurację, która nie będą wpływać negatywnie na ich narządy. Okazało się, że leczenie za pomocą medycyny naturalnej jest równie skuteczne, co lekami, a przy tym mniej inwazyjne.
Co to jest przewlekłe zapalenie zatok?
Zatoki pełnią istotną rolę w naszym organizmie- m.in. ogrzewają powietrze, które dostaje się do płuc i oskrzeli oraz ochładzają mózgowie. Mają także wpływ na barwę głosu i jego dźwięczność. Kiedy dochodzi do stanu zapalnego w obrębie jam powietrznych, ich praca zostaje zaburzona. Zapalenie zatok jest więc zapaleniem błony śluzowej wyściełającej zatoki przynosowe oraz sam nos.
W zależności od czasu trwania wyróżniamy:
- ostre zapalenie zatok – może mieć łagodny albo ciężki przebieg. Charakteryzuje się gwałtownym początkiem. Trwa do 4 tygodni.
- podostre zapalenie zatok – trwa od 4 tygodni do 3 miesięcy.
- przewlekłe zapalenie zatok – za przewlekłe zapalenie zatok uznaję się stan, w którym dolegliwości charakterystyczne dla tego rodzaju przypadłości utrzymują się co najmniej do 12 tygodni.
Objawy przewlekłego zapalenia zatok.
Najbardziej typowe symptomy, to:
- obfita wydzielina wydobywająca się z nosa, w przypadku zakażeń bakteryjnych zazwyczaj intensywnie zabarwiona na żółto-zielono, o charakterystycznym ropnym zapachu,
- osłabienie węchu,
- obniżenie samopoczucia,
- przekrwienie błony śluzowej,
- uczucie rozbicia,
- wydzielina spływająca po tylniej ścianie gardła,
- gorączka lub stan podgorączkowy.
Do najbardziej nietypowych objawów mogą także zaliczać się, np. mdłości czy nieświeży oddech.
Pamiętaj, ze objawy przewlekłego zapalenia zatok mają tendencję do nawracania po fazach wyciszenia!
Jaki ból odczuwamy podczas zapalenia?
Zazwyczaj chory odczuwa dyskomfort i ból lub ucisk przy wewnętrznym kąciku oka. Nasila się on przy kaszlu oraz podczas leżenia na plecach.
Trzeba jednak wiedzieć, że ból nie jest objawem koniecznym do rozpoznania zapalenia zatok przynosowych. Jego obecność świadczy zazwyczaj o niedrożności ujść zatok
i przewodów nosowych lub o obecności powikłań.
Jak leczyć zatoki za pomocą naturalnych sposobów?
Zakażenie zwalcza się zwykle antybiotykiem stosowanym przez 7 dni. Często jednak choroba przewlekła coraz trudniej poddaje się leczeniu farmakologicznemu. Z zapaleniem zatok możemy walczyć także w naturalny sposób!
Inhalacja górnych dróg oddechowych
Inhalacja jest jednym z lepszych sposobów udrażniania dróg oddechowych i usuwania z nich zalegającej wydzieliny. Wystarczy, ze do miski wypełnionej gorącą woda dodamy roztwór soli fizjologicznej, olejki eteryczne lub zioła. Następnie należy pochylić się nad miską i wdychać parujący roztwór przez kilka minut.
Okłady na zatoki
Skutecznym sposobem leczenia zatok jest również stosowanie okładów. Do tego możemy wykorzystać gorący ręcznik, choć dużo lepiej sprawdzą się okłady z rozgrzanego grochu lub gorczycy. Ciepłe okłady zmniejszają dyskomfort i ból towarzyszący podczas choroby.
Nawilżanie błony śluzowej nosa
Należy pamiętać o nawilżaniu błony śluzowej nosa- ulgę szybko powinno przynieść wypijanie co najmniej 2 litrów (najlepiej wody niegazowanej) oraz nawilżanie powietrza w pomieszczeniach.
Płukanie zatok
Płukanie zatok – roztwór soli fizjologicznej świetnie oczyszcza je z zalegającej wydzieliny. Zestaw do płukania możemy kupić już za kilkanaście złotych w aptece. Uwaga: Należy pamiętać, że płukać możemy jedynie drożny nos.
Jest wiele naturalnych sposobów leczenia, a profesjonalną pomoc gwarantuje medycyna chińska. W Warszawie funkcjonuje wiele placówek, które za pomocą akupunktury, która działa przeciwzapalnie, zmniejszą obrzęki błony śluzowej nosa i udrożniają przewody nosowe. Dodatkowo regularne stosowanie akupunktury wzmacnia ogólną odporność organizmu i pobudza nasz układ do walki z chorobą.