Rwa kulszowa pojawia się niespodziewanie. Czasem wystarczy pochylenie się, dźwignięcie czegoś ciężkiego, a nawet zerwanie się z łóżka, by pojawił się okropny przeszywający ból.
Co to jest rwa kulszowa?
Rwa kulszowa, ischialgia, potocznie określana jest atakiem korzonków nerwowych – to zespół objawów związanych z uciskiem nerwu kulszowego- największego nerwu obwodowego znajdującego się w organizmie człowieka. Ciągnie się od tylnej części uda, poprzez goleń, aż do stopy.
Jakie są objawy rwy kulszowej?
Rwa kulszowa nie jest diagnozą, jednak przez to pojęcie rozumie się takie objawy jak:
- ból nóg;
- mrowienie w nogach;
- ból dolnej części pleców;
- ból krzyża i pleców;
- osłabienie siły mięśniowej.
Objawy zależą od rodzaju rwy – czyli miejsca ucisku nerwu – rwa kulszowa może mieć ostry przebieg lub objawiać się jako stopniowo narastający ból kręgosłupa. Poznaj naturalne metody na rwę kulszową
Naturalne sposoby na rwę kulszową
Idealnym rozwiązaniem będą naturalne metody. Na rwę kulszową pomogą zatem:
Akupunktura
Akupunktura to idealny sposób na leczenie dolegliwości rwy kulszowej i jej przyczyny. Medycyna wschodnia nie skupia się tylko na chorobie, ale również na przyczynie jest powstania. Wszystkie zabiegi akupunktury są wykonywane przez jednorazowe sterylne igły. Zastosowanie akupunktury przynosi rezultaty w postaci zlikwidowania bólu oraz stanu zapalnego. Pacjenci, którzy korzystają z tych zabiegów, często już po kilku sesjach mogą w pełni pozbyć się bólu.
Zalety leczenia akupunkturą
- brak skutków ubocznych
- szybka poprawa stanu zdrowia
- możliwość łączenia tej metody z leczeniem farmakologicznym
Regularne ćwiczenie
Siedzenie i leżenie tylko pogarsza ból rwy kulszowej i przedłuża stan zapalny. Warto się pogimnastykować. Najlepszym ćwiczeniem rozluźniającym jest joga. Wystarczy niewielka aktywność fizyczna, aby ucisk na nerw ustąpił. Pamiętaj, że ćwiczenia możesz wykonać jedynie wówczas, gdy najsilniejszy ból już ustąpi!
Ważne, by gimnastyka nie obciążała Twojego kręgosłupa i aktywność była uprawiana regularnie. Każde ćwiczenie wykonuj powoli i płynnie. Idealny jest także aerobik czy jazda na rowerze.
Okłady na rwę kulszowa – naturalne metoda walki z bólem
Rwę kulszowa można zarówno wygrzewać, jak i ochładzać. Leczyć naturalnie możesz się więc także okładami:
ciepłymi – okłady możesz robić za pomocą termoforu albo plastrów rozgrzewających. Ważne jest to, żeby wygrzewać się nimi po 2 lub 3 dniach od początku leczenia objawów.
zimnymi – przyłóż do danego miejsca worek z lodem, pamiętaj żeby zawinąć go w ręcznik. Taki okład wpłynie na Twój organizm znieczulająco ze względu na pozytywny wpływ niskiej temperatury na ciało.
Jakie są naturalne leki na rwę kulszową?
Obcowanie z naturą niesie za sobą mnóstwo korzyści, które pozwalają na rozwiązanie wielu problemów zdrowotnych. Rwa kulszowa to jeden z nich. Naturalne składniki, które wykazują się skutecznością w walce z rwą kulszową to:
Boswellia
Uważa się, że leczy ona przewlekłe choroby zapalne, a także szereg innych schorzeń.
Magnez
Magnez działa relaksująco na mięśnie, co może również pomóc w łagodzeniu objawów bólowych.
Imbir
Jest to jeden z najsilniejszych środków przeciwzapalnych. Blokuje powstawanie związków zapalnych, a także ma działanie antyoksydacyjne, które niweluje istniejące stany zapalne oraz kwasowość płynu stawowego.
Aloes
Aloes jest bogatym źródłem glikozydów, takich jak aloina, które mają silne właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Składniki te są odpowiedzialne za uśmierzenie bólu i zmniejszenie ryzyka wystąpienia stanów zapalnych.
Pieprz czarny
Czarny pieprz jest bogaty w związek zwany piperyną, który posiada silne właściwości antyoksydacyjne.
Mięta pieprzowa
Roślina ta posiada zarówno właściwości przeciwbólowe, jak i pobudzające, które oddziaływują na poprawę krążenia organizmu oraz tworzą efekt znieczulenia na ból.
Lawenda
Znajduje się wśród najpopularniejszych naturalnych składników łagodzących ból o działaniu przeciwbólowym. Jest ona szczególnie polecana osobom szukającym uśmierzenia bólu głowy, spiętych mięśni, skurczy, a także bóli stawów, zapalenia stawów i rwy kulszowej.