Dużą część swojej pracy wykonujesz w pozycji siedzącej? Na pewno wiesz, jak uciążliwy może być ból pleców! Nieprawidłowa postawa, jaką przyjmujemy podczas siedzenia, może powodować wiele dolegliwości bólowych.
Na czym polega siedzący tryb życia?
Siedzący tryb życia to nie tylko praca, ale również odpoczynek, jazda samochodem czy spożywanie posiłków. Człowiek w ciągu dnia bardzo dużo czasu spędza w pozycji siedzącej; nie zawsze zdając sobie sprawę z tego, w jaki sposób może to wpłynąć na jego zdrowie. Wiadomo, że nie jesteśmy w stanie wyeliminować tego z naszego życia, jednak możemy zapobiec przykrym jego następstwom wprowadzając dobre nawyki do planu dnia.
Jak siedząca postawa wpływa na Twój kręgosłup?
Podczas siedzenia nasze mięśnie skazane są na długotrwałe napięcie. W wysiłku statycznym występuje ciągły nacisk na naczynia krwionośne i nerwowe, przez co nie zachodzą pożądane reakcje.
Innymi skutkami pracy siedzącej są obciążenia mięśni:
- odpowiedzialnych za stabilizację kręgosłupa,
- karku z racji utrzymywania głowy,
- barków oraz rąk obsługujących klawiaturę.
Jak zmniejszyć ryzyko pojawienia się bólu w pracy?
-
Rób przerwy.
-
Każdej godziny rób sobie kilka krótkich przerw, mogą one trwać od 1 do 5 minut. Odejdź od komputera. Wykorzystaj ten czas, aby trochę pospacerować.
-
Przybieraj zróżnicowane pozycje podczas pracy.
Regularnie zmieniaj pozycję z pochylonej do przodu na odchyloną do tyłu, w różnych odstępach czasowych prostuj nogi do przodu i na zmianę zginaj je w kolanach opierając na podstawie krzesła.
-
Rozciągaj się.
Siedzenie bez ruchu powoduje zesztywnienie i skracanie się mięśni- proste ćwiczenia rozciągające bardzo dobrze będą przeciwdziałać typowym objawom występującym podczas długotrwałej pracy.
Jak zadbać o kręgosłup?
W uniknięciu schorzeń oraz dolegliwości bólowych pleców, niezmiernie ważne jest stosowanie odpowiednich działań profilaktycznych. Należy pamiętać, że lepiej zapobiegać niż później leczyć. Stan naszego kręgosłupa uzależniony jest od nas samych! Gdy zaczynamy odczuwać ból, musimy wyeliminować czynniki działające niekorzystnie.
Przedstawimy Wam kilka alternatywnych metod, które pomogą Wam w leczeniu już powstałego bólu.
Krioterapia
Polega na leczeniu zimnem. Może być stosowana miejscowo lub ogólnie. Zabieg, w którym stosuje się skroplony azot, trwa od 1 do 3 minut. Krioterapia uśmierza ból, zmniejsza aktywność procesu zapalnego, obniża napięcie mięśni oraz powoduje wzrost siły mięśniowej.
Joga
To pochodzący z Indii rozbudowany system leczniczy obejmujący ciało, umysł jak i ducha. Pomaga w pozbyciu się bólów kręgosłupa, ponieważ wszystkie ćwiczenia, wzmacniają mięśnie pleców i rozciągają kręgosłup.
Akupunktura na ból pleców
Akupunktura (plecy, nogi) wpływa na rozluźnienie mięśni i likwidację ich przykurczu. Tak jak w przypadku skurczu mięśni łydki, uszczypnięcie lub wbicie igły powoduje rozluźnienie oraz ustąpienie bólu. Akupunktura jest metodą leczenia poprzez nakłuwanie ciała igłami. Metoda ta oddziałuje na centralny oraz autonomiczny system nerwowy pacjenta. Najczęściej akupunktura na plecy stosowana jest w przypadku osób cierpiących na choroby narządów ruchu, bóle kręgosłupa, mięśni i stawów. Właśnie w tych miejscach występują kanały energetyczne.
Na rozmaite dolegliwości bólowe akupunktura (plecy) uznawana jest za jedną z najbardziej bezpiecznych oraz skutecznych metod w medycynie naturalnej. Przez odpowiednie nakłucie, możliwe jest regulowanie różnych rodzajów bólu.
Fizjoterapia
Jest to nauka o metodach leczenia środkami naturalnymi. Jest częścią rehabilitacji, a składa się z działań mających na cele przyspieszenie powrotu do zdrowia oraz ułatwienie choremu powrotu do sprawności.