Ból głowy potrafi być niezwykle uciążliwy i wpłynąć negatywnie zarówno na nasze ogólne samopoczucie, jak i na wykonywane obowiązki. Jak poradzić sobie z nagłym atakiem bólu? Przede wszystkim należy reagować od razu, gdy tylko zaobserwujemy pierwsze objawy. Co jeszcze robić, by uporać się z kłopotliwymi dolegliwościami? Przedstawiamy sprawdzone sposoby na ból głowy.
Odkryj źródło bólu
Sposób na ból głowy jest uzależniony od źródła bólu. Dużo łatwiej pozbyć się bólu, gdy wiemy, z czego on wnika. W związku z tym, że ból może przybierać różne formy, niezwykle ważne jest, by nauczyć się rozpoznawać, z którym wariantem mamy do czynienia i jak skutecznie go zwalczyć. Dolegliwości bólowe mogą pojawić się w związku ze stresem, złą dietą, głodem lub pragnieniem. Wtedy warto sięgnąć po wypróbowane domowe sposoby na ból głowy. Idealnie sprawdzi się tu picie wody – małymi łykami, ale w krótkich odstępach czasowych. Dobrze jest wypić w przeciągu godziny około litra. Gdy męczy nas ból głowy, warto także wyjść na spacer, wziąć ciepłą kąpiel lub odpocząć w zacienionym pokoju. Dobrze jest także poświęcić więcej uwagi właściwej diecie – jeśli cierpimy na częste bóle głowy, dobrze jest ograniczyć spożywanie czerwonego wina, słodzików, a także sera żółtego, czekolady i orzechów. Nie poleca się także palenia papierosów.
Co na ból głowy w trakcie choroby?
Zdarza się, że ból głowy wywołany jest infekcją, wtedy skuteczne okażą się leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Szczególny rodzaj bólu występuje w przypadku zapalenia zatok. Należy wtedy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Jeśli po chorobie ból nadal się utrzymuje, warto poszukać pomocy w specjalistycznych gabinetach medycyny naturalnej. Skutecznym sposobem na ból głowy jest akupunktura i akupresura. Ma ona zbawienny wpływ na układ nerwowy i pozwala zwalczyć dolegliwości, których nie udało się wyeliminować poprzez stosowanie tradycyjnych metod leczenia. Wśród wskazywanych sposobów zwalczania kłopotliwego bólu – także migrenowego – pojawiają się także masaże czy ziołowe napary.
Silny i nawracający ból głowy może być także objawem poważnego schorzenia, nie należy go zatem lekceważyć. W ten sposób dają o sobie znać początki zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, nadciśnienia czy jaskry. Koniecznie skonsultuj się z lekarzem, jeśli poza bólem cierpisz na sztywność karku, niedowład rąk i nóg czy zaburzenia świadomości lub równowagi. Niepokojącym sygnałem jest także wysoka gorączka, ból oka, czy problem z mową.
Ból głowy jako konsekwencja urazu głowy
Może się zdarzyć, że po upadku nie odczujesz żadnych dolegliwości. Jeśli jednak z czasem pojawi się ból, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Ból głowy będący bólem pourazowym pojawia się nie później niż 7 dni po urazie. Często towarzyszą mu też inne objawy: zmęczenie, mdłości, bezsenność czy drażliwość. Leczenie takich dolegliwości odbywa się głównie poprzez stosowanie silnych, przepisywanych na receptę leków przeciwbólowych- czyli empirycznymi sposobami. Na ból głowy, który utrzymuje się dłużej niż powinien, może pomóc właściwie dobrana terapia akupunkturowa lub wykonana przez eksperta akupresura.